≡ Menu

Учените направиха лабораторно отгледан бъбрек

Ново постижение в сферата на медицината дава шанс за много болни. Учените отгледаха бъбрек в лабораторни условия и го трансплантираха на животно. Само няколко минути след това бъбрека е започнал да функционира напълно добре и да произвежда урина. До сега са правени множество опити със създаване на орган в лабораторни условия, които са с положителен резултат. За това все повече хора се ориентират и избират услугата съхранение на стволови клетки с изгодни цени, защото според медицинското съсловие там е бъдещето на медицината. Разликата с до сега провежданите опити и сегашното постижение е, че бъбреците са един от най-сложните органи. А тези създадени лабораторно са доста по-малко ефективни в сравнение с физическите бъбреци. Но пък медицината има голям потенциал на развитие в тази област.

Бъбреците са органите, които филтрират кръвта и отстраняват отпадъците от нея както и излишната вода в организма. Именно за това те са най-търсения орган и най-много се търсеният на черния пазар за органи. Списъците с чакащи донор на бъбреци са най-дълги и за това се смята, че черния пазар на органи процъфтява, но с новото откритие всички се надяват, че в скоро бъдеще няма да има чакащи или поне, че списъка с тях ще се съкрати значително. Това дава надежда и на много хора, чийто близки имат вече налични стволови клетки – банка, че ще могат да помогнат, защото процента съвместимост на органите ще бъде доста по-голям. Начина, по който ще се възстановяват увредени бъбреци ще е много по-ефективен отколкото трансплантация на бъбреци от непознат. Казано на прост език от бъбрека ще бъдат премахнати всички стари клетки до оставянето на неговото „голо скеле“, върху което ще се генерират нови благодарение на стволовите клетки на пациента. Това ще намали възможността за имунно отхвърляне на организма почти до нула и ще даде нов шанс за нормален живот на много чакащи в списъка.

Изследователите от Масачузетската болница са предприели първите и най-важни стъпки към създаването на инженерно генерирани бъбреци. За целта на опита са използвани бъбреци от плъхове, които са били прочистени от старите клетки чрез специален препарат. Останалите протеини или така нареченото скеле изглежда точно като бъбрек, включително и много сложната мрежа от кръвоносни съдове и дренажни тръбички. Тези протеинови тръбички се използват за изпомпване на определени клетки към правилната част от бъбрека, където те се присъединяват към скелето, за да се възстанови органа. Когато бъбреците били тествани в лабораторни условия производството на урина достигнало 23%, а когато били тествани на практика в организъм производството на урина достигнало едва 5%. Но учените са оптимисти и смятат, че в бъдеще лечението със стволови клетки ще доведе до много открития и ползи за човечеството. Те твърдят, че за организма е напълно достатъчно бъбреците да функционират само на 10%. Но до първата трансплантация на човек има още доста тестове и експерименти, които да докажат ефективността и безопасността си. Предстои учените да постигнат положителен резултат и в по-високата продължителност на работа на бъбрека, освен в неговата ефективност.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment

error: Content is protected !!