В музикалната индустрия в наши дни много често се използват различни видове технологии. Това става очевидно от широката гама инструменти, използвани за създаване на звукови ефекти. Един добър пример за такова оборудване е синтезаторът. Мнозина могат да имат обща представа за този инструмент и как да свирят на него. Малко хора всъщност знаят как работи, за да създадат широк спектър от звукови ефекти. Синтезаторът идва с усъвършенствани музикални процесори и части, които помагат при създаването на различни музикални ефекти.
Какво представлява синтезаторът?
Синтезаторът е електронно устройство, което изпълнява задачата да генерира електрически вълни с определени характеристики. След това ги модифицира, като използва вградени аналогови и цифрови технологии. Този инструмент е в различни форми, с различни функции. Може, или само да генерира звуци, да създава звуци и да има клавиатура, или към него да бъде включена електрическа китара. Въпреки това, днес ще намерите повечето от тези синтезатори, прикрепени заедно с клавиатурата. В резултат на това, клавиатура за аранжиране от висок клас със сложни функции и дизайн може да се посочи като синтезатор.
Синтезаторът работи по съвсем различен начин от традиционното пиано. При акустичното пиано звуците се произвеждат с чукчета, свързани с отделни клавиши, ударени върху опънати струни. В синтезаторите звукът се генерира главно с помощта на компоненти, известни като електрически осцилатори. Когато се натисне клавиш на клавиатурата, тези осцилатори използват електричество, за да генерират вълни с различни дължини и нива. След създаването на вълните те се обработват от компонент, известен като филтър. Той модифицира вълните да са с ярък или приглушен тон, когато излизат от високоговорителя. След това вълните се обработват през вътрешния усилвател, което увеличава ефекта. Последният етап на обработката на звука става, когато вълните се повлияват от модулатора и генератора. Тези две устройства са отговорни за контрола и основната промяна в честотата, тона, поддържането и изчезването на произведения звук. След това вълните се изпращат през външни усилватели и след това до високоговорителите, където те излизат като звук.