Автоматичните мъжки и дамски часовници са в общи линии като механичните – захранват се от пружина и използват система от зъбни колела, за да задвижват стрелките – само че не изискват да бъдат навивани всеки ден, за да продължат да работят. Вместо това движението на ръката ви през деня навива пружината. Оттук идва и наименованието им „автоматични“. Известни са и като самонавиващи се.
Как се самонавива автоматичният часовник? В него има малка тежест, наречена ротор, която се движи с китката ви. Роторът е свързан с пружината и я навива докато се движи. Автоматичните часовници имат и предпазен механизъм, който пречи на пружината да се пренавие.
Ако не носите автоматичния часовник, пак ще ви се наложи да го навиете. Това е особено важно, ако той е с функции като календар или дата.
Предимствата на автоматичните часовници
Не се нуждаят от батерии. Няма нужда да се навиват ръчно. Ако не ви се занимава постоянно да навивате часовника, но ви блазни да имате механичен часовник, автоматичният е тъкмо за вас.
Плавно движение. Също като при ръчните механични часовници, стрелките на автоматичните се движат плавно.
Характер. Същото майсторство и труд отиват и за създаването на автоматични часовници.
Недостатъци на автоматичните часовници
Чувствителни са към средата. Същите фактори могат да повредят и този механизъм, както при ръчните часовници.
Трябва да се съхранява на устройство за навиване, когато не се използва. Автоматичният часовник не изисква да го навивате, докато го носите, но ако не го носите по-дълго време, трябва да го поставите на устройство, което да го навива. Това са относително евтини устройства, които не заемат много място но са още нещо допълнително, което се налага.
Не са точни. Добрият автоматичен часовник може да е много точен, но също губи по някоя секунда с времето.
Скъпи са. Същото като при механичните. Изяществото струва пари.
Кварцовите часовници
Ако сте като повечето хора, часовникът на ръката ви в момента сигурно е кварцов. За това има причина. Кварцовите часовници са изключително точни и много достъпни.
Вместо да е захранван от пружина, кварцовият механизъм използва електричество от малка батерия. Тя изпраща електричество през малък кварцов кристал, от което той вибрира 32 768 пъти в секунда. Вибрациите се измерват от електрическа верига и се превръщат в импулс, който движи секундната стрелка. Понеже кварцовите часовници използват електрически импулси, за да движат стрелките, те издават характерен тиктакащ звук.
Кварцовите часовници разчитат на батерия и много по-малко движещи се части, затова са много по-точни и могат да издържат на по-сурови условия от механичните или автоматичните. Затова повечето спортни часовници са кварцови.
Кварцовият механизъм и е изключително евтин. За 5лв можете да си вземете часовник, който винаги да показва точно времето.
Предимства на кварцовите часовници
Точно време. Кварцовият е точният механизъм от трите. С него никога няма да изгубите и секунда от деня.
По-малко поддръжка. Освен да сменяте батерията веднъж в годината, няма какво толкова да правите на кварцовия часовник.
Издръжливост. Понеже е с по-малко движещи се части, кварцовият часовник е по-издръжлив на влияния.
Достъпност. Можете да си купите кварцов часовник за няколко лева. По-хубавите са по-скъпи, но почти винаги са по-евтини от механичните и автоматичните.
Недостатъци на кварцовите часовници
Няма плавно движение. Накъсаното движение на стрелката не е като при автоматичните и механичните.
По-малко романтика. Най-големият недостатък на кварцовите часовници е, че им липса чар, характер и романтика, защото нямат история и майсторство.
Модни часовници
История: Появили се в началото на 20-и век за добре облечените джентълмени, предпочитащи да носят часовника на ръката, вместо в джоба си. При модният часовник всичко е семплост и сложност; по-скоро незабележим, отколкото кичозен. Привлича вниманието по деликатен начин – с класата си и това как допълва облеклото.
Основни характеристики
Размер: Обикновено тънък (за да се прибира и вади лесно от ръкава на ризата).
Форма: Може би кръгъл, квадратен или правоъгълен. Скъпите обикновено са от злато или сребро.
Циферблат: Семпъл циферблат с основните часове и линии вместо останалите, римски цифри или малки арабски цифри.
Каишка: Винаги кожена. Някои компании предлагат както кожени, така и метални, но кожата е класика.
Функции. Почти никакви. Най-много дата и фазите на луната.
Кога се носи: Както подсказва името, носите такъв часовник при по-официални събития, с бизнес костюм или смокинг. Можете да го носите и с всичко по-небрежно обаче. Не се комбинира добре с тениска и дънки.