Лого дизайн е необходимост, а не прищявка. Всяка фирма се идентифицира, унифицира и представя, чрез него. Едва ли мнозина смятат така, но важността на логото никак не е преувеличена, напротив то доста пъти е подценяван детайл от целия пъзел на корпоративното представяне. Сякаш лицето и името на една фирма са едно, но не винаги името е толкова иконично и универсално, та да се превърне в лого. Дизайна на лого за начинаещи е описван в хиляди статии, дори стъпка по стъпка, но само опитът може да създаде рутината, която да ни доведе до наистина уникален и успешен дизайн, не случайно и на посоки, а нарочно и целенасочено.
Тук идва и големият въпрос – използването на други дизайни на лога, тяхното изучаване и копиране донякъде, позволено ли е? В дизайна няма нищо забранено или позволено, особено в лого дизайна има само трайно и впечатляващо и нетрайно и доста напомнящо на много подобни, комерсиални неща. Начинаещите лого дизайнери се учат от някъде, както художниците, графиците, скулпторите, но границата между гледане, виждане и откровено заимстване е много тънка. Един дизайн на лого не трябва да е заимстван, уникалността е важна за лицето, а лицето е логото. Никоя фирма не иска заимствано лице, затова най-важния закон за начинаещите дизайнери на лога е използвайте другите дизайни на лога, за вдъхновение и не прекрачвайте границата. Не защото е погрешно, най-малкото, а защото дизайна ви няма да струва и да казва нищо на масовата публика, така няма да сте си свършили работата! А тя е постигане на идентичност и лице, създаването на визитка и отправянето на запомнящо се послание, силно свързано с компанията, която ви е наела, за изработката на логото й.
Второ правило на начинаещия лого дизайнер – овладяване на хаоса в главата си и на този на листа ви или компютърния плот. Едно лого, за това са постигнали консенсус всички съществуващи лого наръчници, трябва е с минимален дизайн, тоест постигнато, чрез минимални средства на медията. Трудно е овладяването на хилядите идеи в главата, инвентаризирането и подреждането им. Затова излейте всичко на листа или на векторния си плот и след това селектирайте. Така ще постигнете адекватен обем лого проекти и от тях ще изведете най-добрия лого дизайн, и ще го изчистите максимално от орнаменти, от бъбривост и претрупаност.
Ролята на цвета, ефектите и шрифта – за начинаещите лого дизайнери цвета, ефектите и шрифта, и комбинацията им е привлекателна. Увлича ги, като бърза река и ги отклонява от пътя на бистрия и изчистен лого дизайн. Има толкова много за проучване, изпробване и постигане, а къде остана идеята? Визуализацията взема превес над психологическата наситеност и логото се загубва някъде по средата между двете. Ползвайте само близки цветове и ги допълвайте, не залагайте на шока от яркия цвят, той е мимолетен! Балансирайте размерите, минимализирайте ефектите и направете лого, което изглежда добре и монохромно. Шрифта костюмирайте, защото само уникалното има стойност на директно впечатление. Запазете го семпъл и най-вече четим. Добре е да се чете, дори в най-малкия размер на лого дизайн!