≡ Menu

Съществуват ли парфюми с феромони?

Още от гимназията знаем, че феромоните са химично вещество, което се произвежда и освобождава от живите същества, включително животни и насекоми, с цел да повлияе на поведението на противоположния пол на същия вид. В днешно време все по-често по рафтовете в парфюмериите и магазините се появяват парфюми, за които търговците твърдят, че имат влияние върху хората. От тези парфюми се очаква да повишат сексуалната привлекателност на своя притежател. Има ли истина в това или всичко е измислица на парфюмерийната индустрия и търговците?

Експерти твърдят, че естествено произведените феромони могат да повишат привличането на един индивид към друг. Една част от тях обаче са на мнение, че човешките феромони на практика не съществуват. За разлика от хормоните, които действат вътре в тялото, феромоните действат извън него и засягат близките индивиди.

Все още не е намерено доказателство, че феромоните при хората съществуват, но за животните е сигурно. Чрез тях те лесно намират индивидите от противоположния пол. Според последни изследвания при хората все още не използват подобни „сигнали“ за привличане. Но защо, ако при животните съществуват феромоните, то при хората те липсват? Учените са установили, че всъщност животните имат орган, наречен якобсонов орган, който всъщност произвежда феромоните. Все още се провеждат проучвания и има спорове дали при хората якобсовия орган съществува. Именно тези спорове и твърдения предизвикват търговците да се възползват и да рекламират част от парфюмите си като „парфюми с феромони“. Така например в много парфюмерии можете да откриете парфюм, в чието описание се твърди, че ароматът ще Ви помогне да привличате повече представителите на противоположния пол. Е, според нас нещата не стоят точно така. По-скоро плацебо ефектът в този случаи е доста по-силен отколкото истинския ефект на феромоните. Все пак не може да се отрече, че дори световноизвестните марки като Chanel и Gucci използват съставки, за които се твърди, че отчасти действат като феромони. Говорим за мускуса и амбрата например. Учените наистина доказват, че тези есенции донякъде привличат и действат благотворно на човешките взаимоотношения, но това не трябва да се бърка с действието на феромоните при животните. Обяснението е доста по-просто – ароматът на мускус и амбра е наистина приятен, което от своя страна прави парфюмите, които съдържат тези съставки по-привлекателни от другите. В днешно време както мускусът, така и амбрата се произвеждат синтетично.

Вероятно производството на парфюми и промотирането им като аромати с феромони никога няма да спре. Все пак пазарът се разраства с всеки изминал ден и всеки производител или търговец търси начини да излезе с едни гърди пред конкуренцията. В тези случаи подобни твърдения като „парфюми с феромони“, дори, когато тяхната достоверност не е доказана, действат в положителна посока на продажбите и общия успех.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment

error: Content is protected !!